Szkoły w Londynie (Wimbledon i okolice) oraz wiadomości ogólne

Szkola Podstawowa – PRIMARY SCHOOL – w Londynie (skupiamy sie oczywiscie na Wimbledonie):

INFORMACJE OGÓLNE
Dzieci idą do szkoły w wieku 4 lat tzn. jeśli 4 lata dziecko ukończyło do końca sierpnia danego roku (np. w 2013 r. od września do szkoły szły dzieci urodzone od 1 września 2008 do 31 sierpnia 2009 r.; w 2014 r. do szkoły od września szły dzieci urodzone od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r. itd.).

Rok szkolny składa się z 3 semestrów: Autumn (jesienny) Term, Spring (wiosenny) Term, Summer (letni) Term.

W każdym semestrze jest tydzień przerwy tzw. Half term break.  W roku 2015/2016 rozkładają się one następująco (w każdej szkole takie same terminy):
– 26 – 30 października 2015
– 15 – 19 lutego 2016
– 30 maja – 3 czerwieca 2016.

Przerwy świąteczne (terminy mogą nieznacznie różnić się – ustalenia dyrekcji szkoły):
– 21 grudnia 2015 – 4 stycznia 2016 – przerwa Bożonarodzeniowa
– 25 marca – 10 kwietnia 2016 – przerwa Wielkanocna.
*

Rok szkolny trwa od ok 1 września do ok połowy lipca. Dokładne daty ustala indywidualnie dyrekcja szkoły. Np. w 2015 r. nasza szkoła rozpoczynała 7 września, a zakończenia planowane jest na czwartek 21 lipca.

Zajęcia w szkole zaczynają się o godz. 9:00 i kończą ok godz. 15:00.
(W szkole trzeba byc najpozniej o 8:50 – po tej godzinie brama jest zamykana i mozna wejsc tylko przez recepcje szkoly, co juz traktowane jest jak spoznienie; brama szkoly otwarta jest od 8:30). Tak mniej wiecej funcjonuje to we wszystkich szkołach.
*
Szkoła Podstawowa (Primary School) zaczyna się od tzw. RECEPTION, czyli po polsku Zerówki.
_
Primary School składa się z następujących klas: Reception, Year 1, Year 2, Year 3, Year 4, Year 5, Year 6. Nastęnie idzie się do Secondary School.

Numery klas: klasy nazywane sa od nazwiska nauczyciela, np. 1 k (nauczyciel: Ms Molly King), 2 M (nauczyciel: Mr Peter McJones) itd.
*
REJONALIZACJA
W UK bardzo ważne jest to co po polsku nazywamy rejonalizacją, czyli do szkoły dostaną się w pierwszej kolejnosci dzieci, które mieszkają najbliżej. Do szkół katolickich na pierwszym miejscu są jednak referencje od proboszcza parafii (jeżeli przeprowadzacie się dopiero z Polski to oczywiście może być parafia z Polski). Ksiądz odpowiada np. takie  pytania: ile lat dana rodzina chodzi do kościoła?, ile lat dziecko chodzi do kościoła? jak często chodzą na niedzielną mszę św.? czy co tydzień? Ksiádz musi sie podpisac i postawic pieczec parafii. Jezeli jest malo czasu na dostarczenie dokumentu z Polski, to szkola moze zgodzic sie na przeslanie skanu dokumentu, a oryginal mozna doniesc pozniej.
_
Mam się udało zdobyć miejse w katolickiej szkole, gdyż kolejni kandydaci na to jedno miejsce nie mieli dobrych referencji od księdza.
_
Wnioski o przyjęcie do szkoły można pobrać z recepcji szkoły lub poprosić o przesłanie mejlem. Oczywiście trzeba odwiedzić daną szkołę (można najpierw napisać maila z pytaniem kiedy możemy przyjść); jeżeli byliśmy umówieni, to dyrekcja oprowadzi nas po szkole, pokaże sale, stołówkę, salę gimnastyczną, opowie jak funkcjonuje szkoła. Możemy wtedy zadać nurtujące nas pytania.

*

DOBRE SZKOLY NA WIMBLEDONIE
Liste wszystkich szkól podstawowych (Primary) i pozostalych polozonych w Merton (dzielnica obejmujaca:Wimbledon, Morden i Mitcham) mozna znalezc na stonie Merton Council:
http://www.merton.gov.uk/learning/schools/schoolsdirectory/primaryschools.htmMerton Council

Szkoly podstawowe (Primary Schools) podzielone są na Community (państwowe), Church of England (anglikańskie) i Catholic (katolickie). Na stronie Merton Council sa linki do szkol i do rankingu OFSTED, a nawet mapa z lokalizacją szkól.  W szkolach katolickich ucza swieckie osoby, ale jest religia. Najczesciej przychodzi ksiadz i to on prowadzi zajecia z religii. Na poczatku zajec i na koncu dzieci wspolnie odmawiaja modlitwe.

Podstawowym kryternium, który bierze sie w UK przy wyborze szkoly jest jest ocena w rankinku OFSTED. Jak nie mieszkasz przy dobrej szkole to … trzeba sie przeprowadzic :-) Naprawde, tak ludzie tu robia, planujac edukacje dziecka.

Co to jest OFSTED? Office for Standards in Education, Children’s Services and Skills, czyli urząd zajmujący się kontrolą instytucji oświatowych w Wielkiej Brytanii).

Ofsted [logo]
_
Wiecej informacji mozna przeczytac np. na stronach podanych nizej:
https://www.gov.uk/government/organisations/ofsted
https://en.wikipedia.org/wiki/Ofsted


*
LISTA POLECANYCH SZKÓL NA WIMBLEDONIE:

1. Bishop Gilpin C of E Primary School
(C of E, czyli Church of England, czyli anglikanska)
Lake Road, London, Wimbledon, SW19 7E
www.bishopgilpin.org
OFSTED: Outstanding (wybitna)
Bishops Gilpin PrimaryBishops Gilpin Primary

2. Dundonald Primary School (panstwowa)
Dundonald Road, London, Wimbledon, SW19 3QH
www.dundonald.merton.sch.uk
OFSTED: Outstanding (wybitna)
Dundonald Primary School

3. St Mary’s Catholic Primary School
Russell Road, Wimbledon, London, SW19 1QL
www.st-marys.merton.sch.uk
OFSTED: Outstanding (wybitna)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *